Najnowsze wiadomości

22 lipca 2024 6:07

Jakie zajęcia sportowe wybrać dla dziecka?Ruch to zdrowie i jest potrzebny w każdym wieku, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Najmłodsi, aby właściwie się rozwijać, muszą się ruszać. Ruch dobrze wpływa na rozwój systemu kostno- szkieletowego, zmniejsza ryzyko skoliozy i innych wad postawy, a także wystąpienia otyłości. Pomaga w budowaniu sprawności i wytrzymałości, a także odporności organizmu. Jednym zdaniem: ruch i sport to same korzyści.
Wielu rodziców chciałoby zapisać swoje dzieci na zajęcia sportowe. Jednak od razu pojawia się pytanie, jakie wybrać?

Zainteresowania dziecka, a nie ambicje rodziców

Choć niektóre dzieci wykazują specjalne uzdolnienia i predyspozycje do uprawiania określonych rodzajów sportu, to są to jednak wyjątki w całym społeczeństwie. Decyzja o zapisaniu dziecka na zajęcia sportowe nie może być więc z góry podyktowana planem, że zostanie wielkim mistrzem i musi osiągać sukcesy. Zajęcia ruchowe przynajmniej początkowo powinny być formą spędzania czasu i zabawy, a nie ciężkim treningiem.

Każdy rodzic chciałby dla swojego dziecka jak najlepiej, co niestety prowadzi często do planowania przyszłości w oparciu o swoje ambicje i wyobrażenia o tym, co będzie dla niego najlepsze. Zanim jednak zapiszemy dziecko na gimnastykę sportową, hokej czy do klubu piłkarskiego warto przyjrzeć się jego zainteresowaniom i predyspozycjom. Jak lubi spędzać czas, co je interesuje, czy lubi biegać, a może woli pływać lub np. wspinać się po drzewach? Warto szukać zajęć, które będą odpowiadać charakterowi i zainteresowaniom.

Gimnastyka, basen, a może wspinaczka?

Oferta zajęć sportowych dla dzieci jest bardzo szeroka, dlatego warto sprawdzić, z czego można wybrać w swojej okolicy. To ważne, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, by miejsce takie nie było zbytnio oddalone i umożliwiało swobodny dojazd. Może być położone w okolicach miejsca zamieszkania, szkoły lub pracy rodziców. Ważne, by nie trzeba było jechać do niego np. na drugi koniec dużego miasta, bo wówczas łączenie szkoły i pracy z zajęciami dodatkowymi może się okazać ogromnym wyzwaniem, a długie dojazdy w korkach staną się udręką.

Świetnym pomysłem dla najmłodszych są ogólnorozwojowe zajęcia ruchowe połączone np. z elementami gimnastyki. Są one prowadzone zarówno w tradycyjnych salach gimnastycznych, jak i np. w różnego rodzaju salach z trampolinami czy innymi urządzeniami do skakania. Zajęcia takie rozwijają koordynację ruchową i poprawiają ogólną sprawność. Bardzo dobrą opcją dla dzieci są też zajęcia na basenie obejmujące m.in. naukę pływania, ale także gimnastykę w wodzie. W ostatnich latach coraz popularniejsza jest wspinaczka, a dzieci doskonale radzą sobie na ściankach. Ten rodzaj sportu nie tylko poprawia rozwój ruchowy i koordynację, ale także uczy odpowiedzialności i cierpliwości.
Oczywiście, jeżeli takie są zainteresowania dziecka, można je też zapisać do szkółki piłkarskiej, łyżwiarskiej czy na zajęcia ze sztuk walki. Ważne, by traktować to jako zabawę, a nie od razu w wyczynowe uprawianie sportu.