Najnowsze wiadomości

22 lipca 2024 6:19

Podróże solo — jak się przygotować„Nieważne dokąd, ważne z kim”. To popularne powiedzenie bardzo często sprawdza się podczas wyjazdów turystycznych i podróży. Jednak czasem czuje się potrzebę samotnego wyjazdu. Oczywiście taka forma nie musi pasować każdemu i zawsze, dlatego, zanim podejmie się decyzję o samotnej podróży, szczególnie tej dłuższej, warto gruntownie przemyśleć temat oraz sprawdzić, czy to na pewno to, czego się szuka.

Dla kogo samotna podróż

Blogi, kanały internetowe oraz książki rozbudzają wyobraźnię i marzenia o samotnych wyprawach. Często jednak nie myślimy o tym, że za taką podróżą stoi albo całkiem spora ekipa organizująca wyjazd, albo wieloletnie doświadczenie w podróżowaniu solo. Dlatego, choć jest to świetna inspiracja, należy być ostrożnym z rzucaniem się od razu na „głęboką wodę” i ruszaniu na samotny długi wyjazd.
Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście samotność jest tym, czego potrzebujemy. Nie każdy lubi i potrafi spędzać czas w pojedynkę, a wyjazd w obce miejsce bez drugiej osoby może stać się katorgą, a nie przyjemnością. Z drugiej strony przy odpowiednim nastawieniu taki „reset” może być zbawienny dla samopoczucia.Najlepiej podróże solo zacząć od wypadu weekendowego lub około weekendowego, żeby sprawdzić czy taka forma wyjazdu przyniesie satysfakcję, czy raczej stres i podenerwowanie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W samotnych podróżach kwestia bezpieczeństwa wysuwa się zawsze na pierwszy plan. Szczególnie jeśli wyjazd solo dotyczy kobiet. Choć nie powinno tak być, to są miejsca na świecie, gdzie samotna kobieta ma znacznie większe „szanse” na nieprzyjemności czy nawet atak ,niż wtedy, gdy podróżuje w towarzystwie. Dlatego przed zakupem biletu warto poczytać przewodniki, internetowe blogi oraz zestawienia dotyczące najbezpieczniejszych lub najmniej bezpiecznych krajów i miast dla podróżujących w pojedynkę.

Niezmiennie od wielu już lat na samotne podróże (szczególnie dla kobiet) odradzane są RPA, Brazylia, Indie czy Meksyk. Zaś wśród najbezpieczniejszych wymieniane są np. Szwajcaria, Norwegia, Portugalia, Kanada, Irlandia, Singapur, Chorwacja czy Wielka Brytania.
Samotne podróże nie zawsze sprawdzają się też w przypadku niektórych aktywności. City break czy podróż backapckerska solo może być doskonałą przygodą i sposobem na poznanie innych podróżników, czy kontakt z mieszkańcami. Z kolei samotny trekking, szczególnie w bardziej dzikich górach wiąże się z ryzykiem, że w razie problemów nie będzie się miało odpowiedniego wsparcia.

Podróż solo szansą na poznanie świata

Podróż z drugą osobą lub w grupie często ogranicza nie tylko własne zainteresowania, ale także kontakt ze światem zewnętrznym. Wiąże się z pobytem w pewnej „bańce”. Podróż solo pozwala na wyjście z niej i głębsze poznanie lokalnej kultury, miejscowych, a także zawarcie nowych znajomości np. podczas noclegów w hostelach. Są one znacznie korzystniejsze finansowo dla osób podróżujących samotnie niż noclegi w hotelach czy apartamentach.
W podróżach solo szczególnym atutem jest możliwość samodzielnego kształtowania planu i dostosowywania go jedynie do swoich zainteresowań, samopoczucia czy możliwości.