Zabawa i nauka w jednym - Wioska Szwajcarska i Wioska Wikingów!
1 cze 2018 - Wypoczynek z rodziną
12 grudnia 2024 10:37
Niezwykły Szlak Orlich Gniazd to łańcuch średniowiecznych grodzisk, malowniczo wzniesionych na wzgórzach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, urozmaiconej obfitością fantazyjnych wapiennych skał, wąwozów oraz jaskiń. Król Kazimierz III Wielki wzniósł te potężne niegdyś fortece, aby chronić Kraków. Później zamki króla przeszły w ręce różnych arystokratycznych rodzin wraz z sąsiadującymi z nimi ziemiami. Nowi właściciele zazwyczaj starali się przebudować średniowieczne fortece na okazałe dworki i rodzinne rezydencje poprzez sukcesywne remonty, rozbudowę, odnawianie, renowację itd. Bez uszczerbku dla mechanizmów obronnych tak długo, jak to było możliwe. Jednak wraz z upływem czasu dumne zamki przeistoczyły się w malownicze ruiny.
Zamek Ojców, a raczej to, co z niego pozostało, znajduje się w wiosce o tej samej nazwie, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Możemy tu podziwiać gotycką bramę z malutkim lokalnym muzeum, ośmiokątną wieżę z kamienia i ruiny kaplicy. Popularna, jako cel turystyczny od XVIII wieku, wieś Ojców, była modnym kurortem przez drugą połowę XIX wieku. Kilka budynków w tzw. stylu ojcowskim przetrwało do dziś np. dwa dawne hotele: jeden zamieniony w Muzeum Przyrodnicze, drugi w pocztę.
Nazywany "perłą polskiego renesansu", zlokalizowany na północnym krańcu Ojcowskiego Parku Narodowego, wśród lasów na wzgórzu z widokiem na malowniczą dolinę Prądnika, pochodzi z połowy XIV wieku. W XVI wieku został poddany renowacji w modnym wówczas stylu renesansu północno-włoskiego. Od 1970 roku jest filią krakowskiego Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zamek Rabsztyn, z widokiem na wieś o tej samej nazwie, zastąpił drewniany fort z końca XIII wieku. Na przełomie XVII i XVII wieku obok górnego gotyckiego grodu z połowy XIV wieku, powstał znacznie większy renesansowy niższy pałac. W 1657 roku Szwedzi spalili zamek w Rabsztynie. Obecnie malownicze ruiny obejmują mury zewnętrzne i pozostałości renesansowej bramy.
To malownicze ruiny we wsi Smoleń. Głównymi atrakcjami zamku są gotycka brama, część wschodniej ściany z wartowniczą galerią i wysoka wieża strażnicza. Wzgórze zamkowe zostało wpisane na listę parków krajobrazowych w 1959 roku.
Zamek w miejscowości Pilica nad rzeką Pilicą pochodzi z 1610 roku, a jego fortyfikacje z 1650 roku. Odbudowano go w XVIII wieku, kiedy to dobudowano elegancki park o powierzchni 10 hektarów i ponownie odnowiono w drugiej połowie XIX wieku. Pałacowe cztery skrzydła zawierają 40 pomieszczeń. Park został zachowany, jako zabytek sztuki ogrodniczej.
Zamek Ogrodzieniec, położony 2 km na wschód od miasta Ogrodzieniec, stoi wśród fantazyjnych skał wapiennych na szczycie największego wzniesienia Wyżyny Krakowskiej, z którego roztacza się wspaniała panorama. W 1545 roku wielki renesansowy zamek-pałac krakowskiej, potężnej i bajecznie bogatej rodziny Bonerów, zastąpił fortecę z połowy XIV wieku. Zamek został opuszczony w 1810 roku, ale wiele fortyfikacji, wież i innych budowli wciąż można zobaczyć dzięki bezpiecznej trasie turystycznej biegnącej przez imponujące ruiny.
© Copyright Brzozoweczka.pl All Rights Reserved.