Najnowsze wiadomości

22 lipca 2024 6:25

Atrakcje na upalne dni w okolicach Krakowa. Gdzie uciekać przed upałem?Gdy termometry pokazują temperaturę w granicach 35 stopni Celsjusza, a słońce grzeje niemiłosiernie, życie w Krakowie staje się bardziej uciążliwe. Jednak istnieje tu sporo miejsc, w których możemy schronić się przed upałami i choć na chwile odpocząć od bardzo wysokich temperatur. Pamiętajmy, że to niezwykle ważne dla naszego organizmu, który domaga się ochłodzenia. Przebywanie na pełnym słońcu, zwłaszcza w godzinach od 11:00 do 16: 00 może okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego starajmy się znajdować zacienione miejsca. Korzystajmy z uruchomionych w mieście kurtyn wodnych. Pijmy duże ilości wody. Wychodźmy na spacery w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych, gdy temperatura nieco spada. Jakie miejsca polecane są mieszkańcom Krakowa na upalne dni?

Kąpieliska

Latem kąpieliska w mieście i jego okolicach przeżywają prawdziwe oblężenie. Nie brakuje chętnych, by korzystać z zabawy w wodzie. Sporą popularnością cieszy się Zalew Bagry, posiadający piaszczystą plażę. Dzieci mogą bawić się bezpiecznie na odgrodzonym kąpielisku, a rodzice odetchnąć na hamakach pod drzewami. Istnieje tu również wypożyczalnia rowerków wodnych. Wycieczka rowerkiem po Zalewie to fantastyczny pomysł na wspólne spędzenie czasu.

Kolejne, godne polecenia miejsce na wodnej mapie Krakowa to Zalew Zakrzówek. Powstało tu miejskie kąpielisko. Można korzystać również z płatnej plaży klubu nurkowego Kraken. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, bilet ulgowy dla dzieci i emerytów – 5 złotych.

Z kolei Zalew Nowohucki sprawdzi się, jako miejsce na piknik. Położony jest wśród drzew, które zapewniają upragniony cień. Nie brakuje tu również amatorów wędkowania. W cieniu drzew odpoczniemy także w Przylasku Rusieckim. Bardziej aktywni mogą tutaj popływać kajakiem.

Największym zainteresowaniem cieszy się kąpielisko Kryspinów, które mocno rozbudowało się w ostatnim czasie. Powstały tu liczne atrakcje, lokale gastronomiczne, a dwa zalewy - Zalew na Piaskach i Zalew Budzyński - zapewniają wiele miejsca do plażowania.

Krakowskie Parki

W Krakowie sporo jest zielonych miejsc. Odpoczynek w cieniu drzew, na parkowych ławkach to również doskonały pomysł na przetrwanie upału. Najbardziej znany zielony obszar Krakowa to Planty. Dzieci mogą tu skorzystać z placów zabaw działających np. przy ul. Świętej Gertrudy czy Senackiej. Wśród typowych miejskich Parków najbardziej popularny jest oczywiście Park Jordana. Nie brakuje tu atrakcji. Jest sztuczny staw, plac zabaw i obowiązkowo budka z lodami i zimnymi napojami. Park Bednarskiego jest może nieco zaniedbany, ale to doskonała alternatywa dla osób ceniących spokój i ciszę. Umożliwi prawdziwy relaks w otoczeniu zieleni. Jeżeli chcemy pospacerować z dala od miejskiego zgiełku i zaduchu, wybierzmy Lasek Wolski. Znajduje się tu dodatkowa atrakcja, zwłaszcza dla najmłodszych, – Miejski Ogród Zoologiczny, który sam w sobie również jest fantastycznym miejscem do rodzinnych spacerów.