Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 0:15

Atrakcje na upalne dni w okolicach Krakowa. Kąpielisko Kryspinów.Niewielka podkrakowska wieś, Kryspinów słynie ze swojego kąpieliska, które bardzo chętnie odwiedzane jest przez mieszkańców okolicznych wiosek, jak i samego Krakowa. Wszak to tylko 30 minut jazdy samochodem z centrum miasta. W okolicach Krakowa nie znajdziemy chyba bardziej popularnego miejsca do odpoczynku nad wodą. Wokół tutejszych akwenów powstały liczne ośrodki wypoczynkowe. Zadbano również o atrakcje dla turystów takie, jak tor wakeboardingowy.

Krótka charakterystyka kąpieliska w Kryspinowie

Kąpielisko obejmuje dwa zbiorniki wodne: Zalew na Piaskach i zalew Budzyński. Wprawdzie administracyjnie akweny te należą do sąsiednich wsi Cholerzyn i Budzyń, jednak nikomu nie przeszkadza, że od lat funkcjonują pod nazwą kąpieliska Kryspinów. Sztuczny zalew powstał na terenie dawnej kopalni piasku, która istniała tu do końca lat 80-tych. Dla amatorów odpoczynku nad wodą bardziej atrakcyjny jest Zalew na Piaskach, który po pierwsze jest znacznie większy, a po drugie ma ciekawy, nieregularny kształt. W południowej części Zalewu na Piaskach znajduje się nawet niewielka wysepka. Ta część Kąpieliska Kryspinów posiada piaszczystą plażę, podczas, gdy w innych miejscach plaża jest trawiasta. Mniejszy akwen – Zalew Budzyński posiada kształt nieregularnego kwadratu. Obydwa zalewy oddziela dosyć szeroka mierzeja, którą biegnie droga. Woda jest czysta i podlega corocznej kontroli Sanepidu. W najgłębszym miejscu Zalew Budzyński liczy 19 metrów. Bardziej rekreacyjny Zalew na Piaskach jest nieco płytszy. W najgłębszym miejscu ma 12 metrów.

Atrakcje kąpieliska Kryspinów

Kryspinów nieustannie się rozbudowuje. Powstają tu rekreacyjne obiekty z dostępem do własnych plaż i strzeżonymi kąpieliskami. Przykładem może być Ośrodek „Nad Zalewem”. Ciekawą opcją dla fanów żeglarstwa jest ośrodek żeglarski Navigare Yacht Club. W okolicach zalewów stworzono także ośrodek tenisowy Sport Klub Kryspinów, ośrodek wakeboardingowy Wake Park Kraków oraz tor motocrossowy Cholerzyn. Na terenie kąpieliska nie brakuje również miejsc, gdzie można coś zjeść. Grill Bar Rejs, bar Przystań, pizzeria Paolo, Skansen Smaków, Restauracja Plum – stąd na pewno nie wyjdziemy głodni.

W Kryspinowie znajdziemy kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, a także mniejsze i większe zjeżdżalnie wodne, boiska do piłki plażowej, park linowy oraz place zabaw z atrakcjami dla najmłodszych. Jeziora w Kryspinowie przyciągają również wędkarzy. Można tu złowić przede wszystkim karpie, leszcze, płocie i liny. Szczęściarzom uda się upolować szczupaka, sandacza lub pstrąga.

Co ciekawe, Kryspinów okazał się dużo starszy, niż sam Kraków. Prace archeologiczne trwające na tym terenie ujawniły ślady kultury przeworskiej. Znaleziono tu osadę i cmentarz z połowy I wieku naszej ery! Po raz pierwszy wzmianka o Kryspinowie pojawia się w oficjalnych dokumentach króla Władysława Łokietka z XIV wieku. Istniała tu wówczas wieś o nazwie, która teraz raczej nie przyciągnęłaby zbyt wielu turystów – Śmierdząca. Odwiedzając zalewy w Kryspinowie, można zorganizować sobie wycieczkę do malowniczego Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.