Najnowsze wiadomości

22 lipca 2024 7:05

Atrakcje w podkrakowskim Zatorze - gdzie warto pojechać?Zator, miejscowość położona w połowie drogi między Krakowem, a Katowicami, powoli wyrasta na jedną z większych atrakcji turystycznych małopolski. Przyjeżdżają tu goście z różnych stron naszego kraju. Nie brakuje również zagranicznych turystów. Co ich przyciąga? Zator ma wiele atrakcji do zaoferowania i z pewnością nie można się tu nudzić.

W dolinie królewskiego karpia

Jeszcze do niedawna Zator był znany głównie za sprawą królewskiego karpia. To jedna z najszlachetniejszych odmian tego gatunku. Dolina Karpia w Zatorze należy do największych i najstarszych ośrodków hodowli tej ryby. Od marca do października Zator staje się prawdziwą mekką dla wędkarzy. Co roku, pod koniec czerwca organizowane jest tutaj Święto Karpia, na którym pojawiają się goście z całej Polski. W jego trakcie możemy skosztować zatorskich rarytasów – smażonych, wędzonych oraz gotowanych karpi, wziąć udział w licznych zabawach oraz podziwiać wystawy ryb. Zator posiada aż 1500 hektarów doskonale zarybionych stawów. Karp jest tu niepodzielnym władcą, ale hoduje się także liny, amury, szczupaki, sumy i jesiotry. Wyjechanie z Zatoru bez spróbowania słynnego karpia po zatorsku jest prawdziwym grzechem.

Bliskie spotkanie z T-Rexem

Park Ruchomych Dinozaurów to znane miejsce na mapie małopolski. Przybywają tu liczne wycieczki szkolne, ale również indywidualni turyści. Dla miłośników dinozaurów to prawdziwa gratka. Spacer ścieżką edukacyjną w starym lesie budzi wiele emocji. Po drodze spotykamy rozmaite dinozaury, a większość z nich zaskakuje nas niespodziewanymi ruchami. Każdy czeka na spotkanie ze słynnym T-Rexem. Jednak w trakcie przechadzki możemy zobaczyć także piękne okazy drzew. Niektóre mają po kilkaset lat.

Powstało tu również Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, z największym w Polsce szkieletem 9-metrowego Jangczuanozaura. Możemy tu podziwiać także Tuodziengozaura oraz bogatą kolekcję kamieni i minerałów. Park otoczony jest wesołym miasteczkiem z wieloma atrakcjami takimi, jak karuzele, zjeżdżalnie, huśtawki czy gokarty. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do rodzinnego spędzenia czasu, a jednak w pobliżu czeka jeszcze największa chyba atrakcja Zatoru.

Adrenalina wzrasta, czyli wizyta w Energylandii

Rodzinny Park Rozrywki Energylandia to atrakcja na niemal światowym poziomie. Na pewno dorównuje niejednemu europejskiemu wesołemu miasteczku. Na obszarze o powierzchni 26 hektarów zgromadzono tak ogromną liczbę atrakcji, że skorzystanie z nich w ciągu jednego dnia jest właściwie niemożliwe. Całość została podzielona na kilka stref: Bajkolandię dla najmłodszych gości, Strefę Familijną dla rodzin z dziećmi, Strefę Ekstremalną dla amatorów mocnych wrażeń oraz Strefę Wodną, czyli tzw. Water Park dla miłośników wodnych szaleństw. W ten sposób każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Poza nowoczesnymi urządzeniami do dyspozycji gości pozostają liczne automaty oraz inne atrakcje np. ciekawe pokazy i widowiska. Ogromną popularnością cieszy się np. strefa Extreme Show, gdzie możemy podziwiać niezwykłe umiejętności kaskaderów na rowerach, motorach, quadach oraz w samochodach.

Energylandia to także całe zaplecze turystyczne. Już w tym momencie nie brakuje tutaj obiektów gastronomicznych różnego rodzaju, a w planach jest powstanie nowoczesnej strefy hotelowej. Ma być ona prawdziwą wisienką na torcie. Stylizowana na uliczki Wenecji, z własnym kanałem i pływającymi po nim gondolami zapewni gościom wypoczynek w doskonałych warunkach. Jej budowa przewidziana jest na lata 2019-2020.