Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 1:30

Atrakcje w podkrakowskim Zatorze - gdzie warto pojechać?Zator to miejscowość położona w połowie drogi między Krakowem a Katowicami. Co ją wyróżnia na mapie Polski. Otóż ostatnimi laty wyrosła na jedną z większych atrakcji turystycznych małopolski. Ściągają tu goście z różnych stron naszego kraju, przy czym nie brakuje również zagranicznych turystów. To, co ich tak tłumnie przyciąga to fakt, że Zator ma wiele atrakcji do zaoferowania i z pewnością nie da się tu nudzić.

Nazwa miejscowości pochodzi od wyrazu zator i oznacza „zaparcie toru”, zablokowanie bądź znaczne zwężenie drogi lub nurtu rzeki. Osada powstała zatem w miejscu, gdzie prosty bieg rzeki został przez wzniesienie zahamowany, a rzeka zmuszona została do obejścia przeszkody. Taki naturalny zator jest widoczny na północ od miejscowości, a na południe od wsi Palczowice, gdzie Skawa ostro skręca na zachód. Poza taką naturalną przeszkodą nie brakowało też usypanych ręką człowieka, gdyż miejscowość od dawna słynęła z hodowli ryb, a konkretnie karpia, który wciąż króluje w regionie.

Wyrusz do świata dinozaurów

Park Ruchomych Dinozaurów to dobrze znane miejsce w Małopolsce. W końcu przybywają tu liczne wycieczki szkolne oraz indywidualni turyści. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników dinozaurów. Spacer ścieżką edukacyjną w starym lesie zaciekawi każdego oraz wzbudzi wiele emocji. Po drodze spotkamy najróżniejsze dinozaury, a większość z nich zaskoczy nas niespodziewanymi ruchami. Wszyscy jednak wyczekują spotkania ze słynnym T-Rexem. Poza niezwykłym doznaniem jakim jest widok tego drapieżnika, czeka nas widok pięknych okazów drzew. Warto nadmienić, że niektóre mają aż po kilkaset lat. Dodajmy, że powstało tu również Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, z największym w Polsce szkieletem 9 metrowego Jangczuanozaura. Co więcej, można tu podziwiać także Tuodziengozaura oraz bogatą kolekcję kamieni i minerałów. Park otoczony jest wesołym miasteczkiem z wieloma atrakcjami takimi, jak karuzele, zjeżdżalnie, huśtawki oraz gokarty, co sprawia, że wypad staje się czystą zabawą.

Miejsce królewskiego karpia

Zator znany jest dobrze za sprawą wspomnianego już królewskiego karpia, który jest jedną z najszlachetniejszych odmian tego gatunku. Otóż dolina Karpia w Zatorze należy do największych i najstarszych ośrodków hodowli tej właśnie ryby. Od marca do października Zator staje się prawdziwym rajem dla wędkarzy. Należy dodać, że co roku, pod koniec czerwca organizowane jest tutaj Święto Karpia, na którym pojawiają się goście z całej Polski. W tym czasie możemy skosztować zatorskich rarytasów takich, jak smażone, wędzone oraz gotowane karpie. To jednak nie wszystko, ponieważ możemy wziąć udział w licznych zabawach oraz podziwiać wystawy ryb. Nie można odwiedzić Zatoru i nie spróbować słynnego karpia po zatorsku.

Dawka adrenaliny – Energyandia

Rodzinny Park Rozrywki Energylandia to atrakcja na światowym poziomie, która dorównuje niejednemu europejskiemu wesołemu miasteczku. Zgromadzono tu tak ogromną liczbę atrakcji, że najlepiej zaplanować wypad na cały weekend. Park podzielono na kilka stref, jak Bajkolandię dla najmłodszych gości, Strefę Familijną dla rodzin z dziećmi, Strefę Ekstremalną dla amatorów mocnych wrażeń oraz Strefę Wodną, czyli tzw. Water Park dla miłośników wodnych szaleństw. Dzięki temu każdy może znaleźć tu coś dla siebie. . Bardzo dużą popularnością cieszy się strefa Extreme Show, gdzie można podziwiać niezwykłe umiejętności kaskaderów na rowerach, motorach, quadach oraz w samochodach. Energylandia to w zasadzie całe zaplecze turystyczne, gdzie nie brakuje tutaj obiektów gastronomicznych różnego rodzaju oraz nowoczesnej strefy hotelowej.