Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 18:39

Najwyższe szczyty Małopolski



Małopolska jest najbardziej zróżnicowanym pod względem krajobrazowym regionem Polski. Całą jej południową część zajmują góry, od tych najwyższych, Tatr, przez łagodniejsze, ale niemniej piękne Beskidy, po wapienne zęby malowniczych Pienin. Nie da się ukryć, że szczególną moc przyciągania mają najwyższe szczyty. I tu Małopolska ma się czym pochwalić. To jedyne miejsce w kraju, gdzie szczyty sięgają ponad 2000 m n.p.m. Ale także inne pasma poza Tatrami mają tu swoje kulminacje i należą do Korony Gór Polski oraz do Korony Małopolski.

Na tatrzańskich szczytach

Tatry, najwyższe góry Polski, zajmują stosunkowo niewielki obszar na południe od Zakopanego. Są częścią potężniejszego łańcucha, którego duża część leży też po południowej stronie granicy, na Słowacji. W Polsce znajdują się Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie, różniące się budową geologiczną i krajobrazami, ale mimo tych różnic zbliżone wysokościami.
To właśnie w Tatrach Wysokich wznosi się najwyższy szczyt Polski, Rysy, o wysokości 2499 m n.p.m. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że ten leżący na granicy Polski i Słowacji wierzchołek nie jest najwyższym w całym masywie Rysów. O 4 m wyższy jest wierzchołek południowy, który jednak w całości znajduje się już po stronie słowackiej.

Ale Rysy to nie jedyny tatrzański szczyt, który przekracza 2000 m n.p.m. Tylko po polskiej stronie jest ich ponad 70, a wśród nich tak znane i często odwiedzane przez turystów, jak Świnica, Kozi Wierch, Zadni Granat, Kopa Kondracka czy Kościelec. Co ciekawe, w czołówce wysokości tatrzańskich szczytów nie plasują się ani Kasprowy Wierch, ani Giewont, które nie przekraczają wysokości 2000 m n.p.m., a mimo tego są uznawane za symbole polskich Tatr.

Korona Małopolski

Żadne z pozostałych małopolskich pasm górskich nie przekracza 2000 m n.p.m. Niemniej wysokość nie zawsze jest kluczowa i nie zawsze przekłada się na największą malowniczość. Pozostałe małopolskie góry, Beskidy i Pieniny, także mogą pochwalić się wspaniałymi widokami, a ich najwyższe szczyty tworzą tak zwaną Koronę Małopolski. Większość gór, która wchodzi w jej skład, zaliczana jest także do Korony Gór Polski.

Drugim najwyższym po Tatrach małopolskim pasmem jest Beskid Żywiecki. Jego główna część znajduje się już w województwie śląskim, ale najwyższy szczyt, Babia Góra, o wysokości 1725 m n.p.m. wznosi się nad Zawoją na zachodnim skraju Małopolski. Kolejne miejsce pod względem wysokości zajmują Gorce. Ten rozległy górski obszar, przypominający potężny rozłóg, ma swoją kulminację i jednocześnie zwornik wszystkich grzbietów na Turbaczu. Wznosi się on na wysokości 1314 m n.p.m. i jest w dużej mierze zarośnięty lasem, ale spod schroniska znajdującego się na jego zboczach, pod szczytem, można podziwiać piękne panoramy Tatr.

Od wschodu z Gorcami graniczy Beskid Sądeckie. Składają się nań dwa pasma przedzielone rzeką Poprad. Wyższe, Pasmo Radziejowej, z najwyższym szczytem Radziejowa, wznosi się nad Krościenkiem i Szczawnicą i sięga aż do Rytra. Na Radziejowej znajduje się wieża widokowa. Jeszcze bardziej widokowy jest najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, Mogielica, o wysokości 1171 m n.p.m., choć tu, żeby oglądać najrozleglejsze panoramy trzeba zejść nieco z wierzchołka na Polanę Stumorgową. Tutejsze zachody słońca uchodzą za jedne z najbardziej malowniczych w Małopolsce.

Listę najwyższych szczytów małopolskich pasm górskich przekraczających 1000 m n.p.m. zamyka Wysoka w Pieninach (1050 n.p.m.). To ona, a nie jak się powszechnie uważa Trzy Korony, jest kulminacją tego niewielkiego, a jakże malowniczego pasma.
W Małopolsce leżą też najwyższe szczyty Beskidu Niskiego, Lackowa (997 m n.p.m.), i Beskidu Makowskiego – Lubomir (904 mn.p.m).