Najnowsze wiadomości

26 lutego 2024 9:08

Ekstremalne wrażenia dla Ciebie i znajomych - sprawdź ofertę Energylandii!Miłośnicy mocnych wrażeń i adrenaliny powinni odwiedzić Strefę Ekstremalną Rodzinnego Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Tutejsze urządzenia imponują swoją wielkością oraz nowoczesnością. Nie brakuje wśród nich takich, które dorównują atrakcjom najlepszych europejskich parków rozrywki. Wiele z ich osiąga nawet poziom światowy. Które z nich warto wypróbować? Zaczynamy od premiery sezonu 2018 Mega Coastera Hyperion, który stał się hitem Enegylandii, zanim jeszcze powstał.

Mega atrakcja Mega - Coaster Hyperion

Sezon 2018 zapowiadał się od samego początku niezwykle interesująco. Gdy pojawiły się informacje o budowie najwyższego i najszybszego w Europie mega coastera, miłośnicy ekstremalnych rozrywek zaczęli zacierać ręce. Budowa była realizowana we współpracy z firmą Intamin Amusement Rides, która zajmuje się projektowaniem urządzeń dla najlepszych parków rozrywki. Parametry Hyperiona robią ogromne wrażenie. 77 metrów wysokości, 80-metrowy spadek, 85 stopni nachylenia spadku i prędkość przekraczająca momentami 140 km/h. Amatorzy szybkich przejażdżek mogą także liczyć na gigantyczną prędkość przy wjazdach na wzniesienia, w tunelach oraz na zakrętach. A zakręty bywają w tej konstrukcji naprawdę zaskakujące. Podczas pikowania w dół serce zaczyna szalone bicie. Hyperion dokonuje nieoczekiwanych zwrotów i zapewnia nam fascynujące dodatnie i ujemne przeciążenia i nagłe efekty grawitacyjne. Dodajmy do tego efekty wodne, panoramiczną falę oraz obrotowe nachylenie toru. Czy trzeba czegoś więcej, aby przeżyć niezapomnianą przejażdżkę pełną wrażeń? Hyperion zdecydowanie ma tę moc!

Roller Coaster Mayan

W Europie Środkowej trudno o większe tego typu urządzenie ekstremalne. Charakteryzuje się ogromnym zaawansowaniem technicznym, gigantyczną wielkością konstrukcji oraz najlepszymi z możliwych wrażeniami z przejażdżki. W światowych rankingach najbardziej ekstremalnych urządzeń Mayan z pewnością zająłby bardzo wysoką pozycję. To doskonała propozycja dla wszystkich żądnych wrażeń gości Energylandii. Prędkość dochodząca nawet do 80/km na godzinę przy 5 inwersjach sprawia, że obciążenia są ogromne, mogą wynosić nawet 5g! Dla porównania, podobne odczucia, jak podczas przejażdżki Mayan, mają piloci lecący F16 w trakcie najbardziej ekstremalnych zwrotów. Niesamowite wrażenie robi także wysokość roller coastera wynosząca 33 metry. To tak, jakbyśmy stanęli na dachu dziesięciopiętrowego wieżowca.

Aztec Swing

Aztec Swing, urządzenie nawiązujące swoją budową do azteckich motywów, jest z pewnością jednym z najbardziej ekstremalnych w Energylandii. Składa się z ogromnego wahadła, na którym zamontowane jest koło o średnicy 27 metrów z siodełkami. Kręci się ono wokół własnej osi oraz na różne strony z niesamowitą prędkością. Obciążenia generowane przez urządzenie sięgają 4,5 g. Aż trudno to sobie wyobrazić, ale człowiek ważący 75 kg podczas „huśtania” będzie odczuwał swoją wagę, jako 340 kg! Na kole mieszczą się jednorazowo 32 osoby. W trakcie pobytu w Energylandi co chwilę dochodzą nas piski i krzyki. Jeśli je usłyszymy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pochodzą właśnie z Aztec Swing.

Oczywiście, to jedynie część urządzeń z ogromnej strefy Ekstremalnej. Trzeba przyznać, że spore emocję wywołają również niektóre z atrakcji pozostałych stref. Warto wspomnieć, chociażby o ekstremalnej zjeżdżalni Kamikadze. Jedno jest pewne, niezwykłych wrażeń w Parku Rozrywki w Zatorze nie brakuje.