Najnowsze wiadomości

18 czerwca 2024 0:24

Pomysły na spędzanie wakacji dla mieszkańców KrakowaZbliżają się wakacje, a więc czas pomyśleć o letnim wypoczynku. W okolicach Krakowa nie brakuje ciekawych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć. Nieopodal Grodu Kraka można znaleźć mnóstwo fantastycznych atrakcji wartych uwagi. Jeżeli chcecie wybrać się na krótką wycieczkę niedaleko miasta, skorzystajcie z naszych pomysłów.

Lanckorona

Miasto Kraków otaczają przepiękne wsie i miasteczka. Jedną z prawdziwych perełek Małopolski jest urokliwa Lanckorona – wieś ukochana przez malarzy, poetów i miłośników fotografii. Lanckorona jest położona w powiecie wadowickim, około 30 km na południe od Krakowa. Zabudowania Lanckorony znajdują się na południowo-wschodnich zboczach Lanckorońskiej Góry, na średniej wysokości 545 m n.p.m., dlatego z mocno pochylonego rynku roztaczają się przepiękne widoki na okolicę. W pogodne dni można stąd podziwiać niesamowitą panoramę poniższych dolin, a nawet dojrzeć bardziej odległe miejscowości. Z lanckorońskiego rynku możemy zobaczyć wspaniały widok na Kalwarię Zebrzydowską z Klasztorem, Kraków, a nawet królową Beskidu Żywieckiego – Babią Górę. Przy rynku stoją XIX-wieczne drewniane domy, tworzące bardzo malowniczy zespół zabytkowych zabudowań. W drewnianym budynku przy rynku znajduje się maleńkie, lecz bardzo ciekawe Muzeum Etnograficzne Ziemi Lanckorońskiej, w którym to można podziwiać zbiory sztuki minionego okresu. Na szczycie Lanckorońskiej Góry wznoszą się ruiny XIV- wiecznej budowli warownej z czasów Kazimierza Wielkiego.

Zalew Balaton w Trzebini

Jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Krakowa i okolic jest Zalew Balaton w Trzebini. To urokliwie usytuowane na terenie dawnego kamieniołomu kąpielisko jest idealnym miejscem do spacerów i relaksu w otoczeniu dzikiej przyrody. Kilka lat temu gmina Trzebinia przekształciła zbiornik w miejscu dawnego wyrobiska w najpiękniejsze kąpielisko w powiecie chrzanowskim. Zalew zachwyca przeźroczystą wodą i niesamowitą scenerią: akwen jest otoczony przepięknymi skałkami wapiennymi wystającymi ponad taflę wody. Można tu wypoczywać, nurkować, pływać i wędkować. Na dnie zbiornika można zobaczyć wraki jachtów, wagonik górniczy, a nawet zatopione tory kolejowe. Na stromych skałkach swoich sił mogą spróbować alpiniści i amatorzy wspinaczki. Zalew Balaton ma naprawdę niesamowity klimat. Okolice stanowią unikatowy obszar pod względem przyrodniczym i geologicznym. Część dawnego wyrobiska jest porośnięta lasem brzozowym, stanowiącym ostoję dla rzadkich gatunków zwierząt. W południowej części akwenu znajduje się przestronna plaża wraz z całą infrastrukturą turystyczną, a także strzeżone przez WOPR kąpielisko. Warto podkreślić, że wodę w trzebińskim Balatonie zasilają podziemne źródła, dzięki czemu jest bardzo czysta.

Energylandia w Zatorze

Jeśli wolicie coś bardziej szalonego, polecamy wam ekscytującą wycieczkę do największego polskiego parku rozrywki. Energylandia to coś więcej niż wesołe miasteczko: to ogromny kompleks rozrywkowy obejmujący blisko 95 atrakcji przeznaczonych dla gości w różnym wieku. Jeden bilet wstępu uprawnia do korzystania ze wszystkich dostępnych tu urządzeń bez żadnych dodatkowych opłat, do woli i bez limitu. Energylandia jest podzielona na 5 odrębnych sektorów tematycznych, w których znajdują się atrakcje o różnym poziomie intensywności. Na terenie obiektu funkcjonuje także rozbudowana strefa gastronomiczna, sklepy z pamiątkami oraz automaty do gier obsługiwane żetonami. Wyjazd do Energylandii to doskonały pomysł na błogi relaks w połączeniu z ekstremalną zabawą.