Najnowsze wiadomości

21 maja 2024 5:38

Atrakcje dla dzieci w okolicach Krakowa. Odkrywanie podziemnej Wieliczki.Kopalnia Soli w Wieliczce to atrakcja turystyczna ciesząca się ogromnym zainteresowaniem. Wśród miliona turystów odwiedzających to wyjątkowe miejsce każdego roku nie brakuje najmłodszych gości. Nic dziwnego, atrakcji dla dzieci tutaj nie brakuje. Mimo że kopalnia jest obowiązkowym punktem wielu wycieczek zarówno szkolnych, jak i rodzinnych, wcale nie kojarzy się dzieciom z nudnym zwiedzaniem. Wręcz przeciwnie! Tutejszy Szlak Turystyczny gwarantuje fascynującą przygodę oraz spotkanie z baśniami i legendami, które ożywają w solnych wnętrzach. Niesamowite jeziora solankowe, groty do złudzenia przypominające zamkowe sale oraz wyjątkowe rzeźby solne czekają na odkrycie przez najmłodszych turystów.

Jakie atrakcje czekają na dzieci w Kopalni Soli w Wieliczce?

Wycieczka Szlakiem Turystycznym to nie jedyna tutejsza atrakcja. Dzieci na pewno będą się doskonale bawić na podziemnym placu zabaw w komorze Wincentego Witosa. 125 metrów pod ziemią przygotowano także mnóstwo atrakcji, które mają w interesujący sposób przybliżyć historię Kopalni Soli i jej działalność. Dzieci z zaciekawieniem wykonują zadania dotyczące sygnalizacji szybu, telekomunikacji, transportu czy określania rodzaju materiałów. Tajemnice kopalni odkrywa przed nimi solankowy karzeł. Dzieci mogą swobodnie zadawać pytania, są zachęcane do odkrywania i eksperymentowania. Przekonują się przede wszystkim, że sól nie jedno ma imię i przybierać może różne kolory oraz kształty. Najmłodsi dowiadują się, jakie minerały, poza solą, są wydobywane w Polsce, jak wygląda ogromnej wielkości kryształ solny, jaki dźwięk wydaje dzwonek szybu. Sporym zainteresowaniem cieszy się interaktywna mapa ukazująca geograficzne lokalizacje najważniejszych polski złóż węgla, miedzi, siarki oraz oczywiście soli kamiennej. Multimedialna ściana i podłoga to doskonały przykład wykorzystania najnowszych technologii do celów edukacyjnych. Nauka przez zabawę to jest to! Młodzi odkrywcy mogą zmierzyć się z trudnymi pytaniami w quizie na temat kopalni oraz odbyć wirtualną podróż górniczym wózkiem. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci uwielbiają tego typu atrakcje.

Zabawa pod ziemią

W Komorze Wincentego Witosa można znaleźć kącik sztuki. To idealne miejsce dla dzieci, które uwielbiają rysować i malować. Mogą tutaj stworzyć obraz – pamiątkę z wizyty wielickiej kopalni soli. Jest tu także kojec dla najmłodszych maluchów. Jednak największą atrakcją w Komorze jest podziemny plac zabaw. To miejsce przygotowane w taki sposób, aby dzieci mogły poznać nowe otoczenie i odkrywać je przez zabawę. Dzieciaki zdobywają nowe doświadczenia, przeprowadzają eksperymenty i zupełnie mimowolnie chłoną wiedzę na temat Kopalni Soli. Obok Komory Wincentego Witosa zlokalizowana została podziemna tawerna górnicza, gdzie po dobrej zabawie można zregenerować siły i zjeść smaczny posiłek. Czas spędzony w Kopalni z pewnością na długo pozostaje w pamięci młodych turystów.