Najnowsze wiadomości

21 maja 2024 6:26

Pomysł na ciekawy dzień w KrakowieKraków to miasto, które ma tak wiele zabytków i atrakcji, że nawet odwiedzając je kilkukrotnie lub zostając na kilka dni, na pewno nie będziemy się nudzić. Od Wawelu, przez Stare Miasto, liczne muzea, po socrealistyczną Nową Hutę, żydowski Kazimierz czy leżące w większej odległości od centrum Lasek Wolski z ogrodem zoologicznym oraz Zakrzówek, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie można oczywiście zapominać o bogatej ofercie spędzania wolnego czasu, licznych restauracjach, barach, klubach, gdzie wieczorami często rozbrzmiewa muzyka na żywo. Tak więc spędzenie ciekawego dnia w Krakowie nie powinno sprawić najmniejszego problemu.

Dzień w Krakowie — jakie atrakcje wybrać

Przyjeżdżając do Krakowa tylko na jeden dzień staje się przed problemem nie tyle, widma nudy, ile konieczności wybrania z ogromnego bogactwa propozycji. Jeden dzień wydaje się mnóstwem czasu, a w rzeczywistości przelatuje niezwykle szybko. Warto więc od razu zastanowić się, co nas interesuje i zrobić plan.
Będąc w Krakowie, szczególnie jeśli jest to pierwsza wizyta, nie można pominąć Wawelu. Nawet bez wchodzenia do komnat, a zwiedzając jedynie zamek z zewnątrz oraz wchodząc do Katedry, gdzie znajdują się m.in. Groby Królewskie i słynny Dzwon Zygmunta zajmie to około 2 godzin. Jeśli jedziemy z dziećmi, to punktem obowiązkowym musi być Smocza Jama i pomnik ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego.

Z Wawelu Drogą Królewską, czyli ul. Kanoniczą, Senacką i Grodzką, idziemy do Rynku. Dla osób lubiących zabytki będzie to prawdziwa uczta, bo na trasie nie brakuje urokliwych kamieniczek i miejskich pałaców oraz kościołów, jak romański kościół św. Andrzeja, barokowy kościół św. Piotra i Pawła. W połowie drogi warto zboczyć kilka kroków na Franciszkańską, gdzie w kościele ojców franciszkanów znajdują się zaprojektowane przez Wyspiańskiego wspaniałe witraże.
Rynek krakowski to miejsce, które ma swój niepowtarzalny urok o każdej porze roku. Dlatego nie może go też zabraknąć na trasie jednodniowego zwiedzania Krakowa. Już sam Kościół Mariacki i ołtarzem Wita Stwosza oraz Sukiennice robią ogromne wrażenie, a przecież są tu jeszcze liczne piękne kamienice, wieża ratuszowa czy maleńki, niezauważany zwykle kościół św. Wojciecha.

Ciekawe popołudnie w Krakowie

Zwiedzanie Wawelu i Starego Miasta w Krakowie zapełnią swobodnie ponad pół dnia. A co robić popołudniu? Tu najlepiej kierować się zainteresowaniami. Osoby lubiące nietypowe zwiedzanie mogą wybrać się na wycieczkę śladem PRL do Nowej Huty, a nawet odwiedzić udostępniony do użytku schron atomowy. Ci, którzy wolą klimaty artystyczne, powinni wybrać Kazimierz i Podgórze. Dawna dzielnica żydowska, czyli Kazimierz, to dziś zagłębie artystów, pracowni, ale także barów i restauracji. Można tu też zwiedzić zachowane synagogi oraz żydowskie cmentarze. Z kolei znajdujące się po sąsiedzku Podgórze pochwalić się może niecodziennym, przerobionym z dawnej elektrowni podgórskiej, gmachem Cricoteki,czyli centrum poświęconemu osobie i twórczości Tadeusza Kantora, a także Kopcem Krakusa, z którego podziwiać można ładną panoramę miasta. Obydwie dzielnice łączy piesza Kładka Ojca Bernatka, nazywana czasem krakowskim Mostem Miłości.
Będąc w Krakowie z dziećmi na popołudnie najlepiej wybrać się do Lasku Wolskiego i tamtejszego Ogrodu Zoologicznego albo postawić na rejs statkiem po Wiśle i podziwianie uroków miasta z innej perspektywy.
Dzień w Krakowie to dużo i mało, ale mając dobry plan i kierując się swoimi zainteresowaniami, można sprawić, że zostanie wykorzystany do maksimum w jak najciekawszy sposób.